FacebookInstagramLinkedinYoutube
contactBize Ulaşın
Tam Sinüs İnverter

Tam Sinüs İnverter

İnverterlerin genel görevi, enerji kaynağından gelen doğru akım enerjiyi (DC) alternatif akıma (AC) akıma evirerek sisteme göndermesidir. İki farklı formda bulunan inverter çeşitlerinden biri olan Tam sinüs İnverter doğru akım DC enerjiyi, saf sinüs dalga formunda AC çevirerek gönderen sistemlerdir. 

Saf sinüs çıkışları sebebi ile hassas cihazlar ve motorlu araçlar için uygun donanımlar olup bu özelliği sayesinde düşük harmonik bozulmaya sahip olmasını sağlar.  

Verim ve performansları ile kullanım alanları oldukça geniştir. Endüstriyel ekipmanlar, ev aletleri, motorlu araçlar ve her türlü elektrik enerjisi ile çalışan cihazlar için uygundur. Yüksek verimlilik kapasitesine sahip olması sebebi ile de enerji dönüşümünü en sağlıklı ve doğru olarak yaparak, bataryanın gücünü en iyi biçimde kullanmaya katkıda bulunur.  

Sinüs inverter, özellikle hassas cihazlara aktif ve dengeli olarak gelmesi gereken enerjiyi optimum düzeyde sağlayarak en doğru enerjiyi sağlar.  

Hassas elektronik cihazların sağlığını korumak için temiz bir enerji sağlayan tam sinüs inverterler, bir enerji kaynağı yada deposu değildir. Şebekeden yada enerji kaynağından gelen doğru akımı, elektronik cihazların ihtiyacı olan alternatif akıma eviren bir sistemdir. Seçtiğiniz tam sinüs inverter serileri, kullanacağınız cihazın enerji kapasitesini karşılayacak performansta olmalıdır. Üzerinde yazan watt kapasitesini aşmayacak cihazlarda kullanılması önemlidir.  

İnverterler güç kaynaklarına bağlanırken doğru polarite bağlantısının yapılması + ve - kutup başlıklarının yine bağlantı elemanları ile aynı kutuplara denk gelerek bağlanması gerekmektedir. 


Titreşimden uzak, aşırı sıcak yada soğuk ortamlarda, çarpma ve düşme etkenleri ile karşı karşıya kalmayacak ortamlarda kullanılması verimlilik ve cihaz ömrünün korunması açısından önemlidir. 

İnverter tam sinüs, çalıştırmaya başlamadan önce nemli ve ıslak bölgede olmadığından emin olmak gerekmektedir. Aşırı yüklenmeyi engellemek adına elektronik cihazların watt tüketim kapasitesini aşan durumlarda kullanılmamalıdır. Aşırı sıcak yada soğuk ortamdan uzak, stabi bir zemin üzerinde gerekli ve doğru bağlantılar yapıldıktan sonra çalıştırmaya hazır olmaktadır. Bağlantı kabloları ile cihaz ve inverter arasında kurulan bağlantı + ve - polaritesine dikkat edilerek yapılmalı ve artık AC güç çıkış bağlantısı elektronik cihaza bağladıktan sonra inverter çalışmaya hazır hale gelmektedir. İnverterin güç anahtarını açarak aktif hale getirilmektedir.  

Tam sinüs inverterler model ve kapasitesine göre watt değerleri değişkenlik göstermektedir. Her ihtiyacı karşılayacak performansa sahip watt değerleri 150 ile 5000 watta kadar çıkabilmektedir. Bu sebeple inverterler kullanılırken watt değerleri aşılmadan ve zorlanmadan kullanılması gerekmektedir 

Tam sinüs inverterler uygun watt değerlerine sahip elektronik cihazlara bağlandığında evdeki tüm hassas ve diğer elektronik cihazların doğru enerji akımı ile beslenmesine katkıda bulunmaktadır. Cep telefonu şarjı, buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi, bilgisayar ve bilimum evde bulunan tüm elektronik aletlerin doğru enerji ile çalışmasına katkıda bulunabilmektedir. 

Gerek güç kaynaklarından gelen gerekse şebekeden gelen DC akımını AC akıma çeviren inverterler, özellikle güneş panelleri ile elde edilen enerjilerin kullanılabilmesi için olmazsa olmaz sistemlerden biridir. Genel olarak AC akım ile çalışan elektronik aletler için gerekli olan böyle bir dönüşümde invertörler yardıma koşmaktadır.  

Tam sinüs ve modifiye sinüs inverter olarak iki gruba ayrılan bu sistemler, çalışma prensibi, performans ve verimlilik açısından sınıflara ayrılmıştır. Modifiye sinüs inverter ile tam sinüs inverter arasındaki en belirgin fark akım dalgalarıdır. Modifiye sinüs kare akım dalgası ile ilerlerken, tam sinüs dalga akımı şeklinde iletilmektedir. Buda dalgaların değişkenlik göstermesine ani negatif enerjinin pozitife dönerek hassas cihazların zarar görmesine neden olabilmektedir. Bu sebeple hassas elektronik aletlerde modifiye yerine dalga formunda, stabil ve güvenli akım gönderen tam sinüs inverterler tercih edilmektedir.  

En belirgin özelliklerinden biri olan dalga formu, tam sinüs inverteri muadillerinden ayıran en belirgin özelliğidir. Saf sinüzoidal dalgada AC akımı üreten bu sistemler, yüksek verimliliğe sahiptir. Tam sinüs inverter fiyatları da yine bu bağlamda maliyetli olarak kabul edilen fakat uzun ömürlü yapısı ile maliyetini kısa sürede amorti etme özelliği ile karşımıza çıkmaktadır. Aşırı ısınma, aşırı yük ve gerilim korumasına sahip olan bu çeşitler, güvenilirliği ile de diğer seçeneklerden ayrılmaktadır. 

Tam sinüs inverter seçilirken mutlaka üretici firmadan bilgi alınmalı, mekanizma üzerindeki ürün açıklanması incelenmeli, maksimum watt kapasitesi öğrenilmeli ve mutlaka güvenilir ve yetkil firmaların üretimleri tercih edilmelidir.

Farklı watt ve performans özelliklerine göre değişkenlik gösteren tam sinüs inverter fiyatları, marka, verimlilik ve ürünün sahip olduğu özelliklere göre değişkenlik göstermektedir. Firmamız bünyesinde, kalite ve emniyetten taviz vermeden üretim ve satışını gerçekleştirdiğimiz inverterimiz her bütçe ve beklentiyi karşılayacak alternatiflere sahiptir.