FacebookInstagramLinkedinYoutube
contactBize Ulaşın
Solar Şarj Kontrol Cihazları

Solar Şarj Kontrol Cihazları

Solar şarj kontrol cihazı güneş paneli yada enerji kaynağından gelen akımı düzenleyerek depolamak ve aşırı şarj ve akım yüklenmesi durumunda aküyü korumak amaçlı kullanılmaktadır. 

Akülere gelen akımı izleyerek, standartların dışında yüksek yada daha az bir akım olması durumunda devreye girerek, akünün ömrünü korumaya yardımcı olmaktadır. Kısa devre gibi cihaza zarar verecek durumları önleyerek arıza oluşumlarının önüne geçer. Akü durumunu izleme özellikleri ile sistemdeki veri akışını takip eder, aksi durumda devreye girer. Güneş panellerinde kullanıldığında güneşin yetersiz olduğu durumlarda yada geceleri gelen akımların aküye kaçmasını engellemektedir. 

Akıllı solar şarj kontrol cihazları, maksimum güç noktası izleme teknolojileri ile enerji miktarını artıracak çözümler sunmakta, şarj ve deşarj dengesini sağlamaktadır. 

Güneş paneli şarj kontrol cihazı, solar enerjinin verimli ve güvenli bir şekilde çalışması, ömrünü koruması ve verimliliğini artırılması amaçlı kullanılmaktadır. Şarj regülatörü çalışma prensibi, akü ile enerji kaynağı arasında bir bağlantı yapılarak sağlanmaktadır. DC çıkışlarındaki + ve - kutuplar bağlantı elemanlarının + ve - kutupları ile eşleştirilerek doğru bir şekilde bağlanmalıdır. Ekranda beliren ibareler regülatörün çalışmaya başladığını göstermektedir. 

Solar şarj kontrol cihazları çeşitleri, enerji verimliliğine göre değişik alternatiflere sahiptir. PWM şarj kontrol cihazları, MPTT şarj kontrol cihazları, jel akü şarj kontrol cihazları, Sulu akü şarj kontrol cihazları, LifePO4 akü şarj kontrol cihazları ve hibrit şarj kontrol cihazları olarak seçeneklere ayrılmaktadır. 

Kullanım alanı oldukça geniş olan solar şarj kontrol cihazları yenilenebilir enerji kaynakları ile birlikte,  güneş panelleri, endüstriyel cihazlar, yat, karavan aküleri ve farklı akü tipleri ile birlikte kullanılmaktadır. 

Solar şarj kontrol cihazı evde güneş enerjisi sistemlerinde kullanılmaktadır. Güneş panellerinden gelen doğru akıma cihazların ihtiyacı olan alternatif akıma çeviren bu sistemler, akülerin aşırı şarj ve deşarj durumlarını önlemek adına önemli donanımlar dır. Evlerde genellikle MPPT (Maksimum güç noktası izleme) kontrol şarj cihazları tercih edilmektedir. Akünün şarj durumunu izleme ve yaşanan sorunlar hakkında bilgi alma avantajı sunan bu sistemler, elektrik kesintisi durumunda da devreye girerek aktif enerji akışı sağlamada da görevlidir.

Solar panel, solar şarj kontrol cihazı ve akü birlikte kullanılan sistemlerdir. Güneş panelleri güneş ışınlarını enerjiye çevirerek aküye gönderir, akü inverter yada solar şarj kontrol sistemlerine DC akımı yollar, bu sistemler AC akıma enerjiyi çevirerek cihazların enerji ihtiyacını karşılamak için sisteme yollamaktadır. 

Solar şarj kontrol cihazının bağlantısı, güneş paneli çeşitlerine göre değişkenlik gösterse de genel olarak, güneş paneli, akü ve yük bağlantılarının + ve - yüklerinin birbirine denk gelecek şeklinde bağlantısı yapılmaktadır. Bu bağlantılar yapılırken topraklama girişlerinin kontrolü de ihmal edilmemelidir. Tüm bağlantı elemanları uygun olarak takıldıktan sonra şarj kontrol cihazı panelinden durum kontrolleri yapılabilmektedir. 

Solar şarj kontrol cihazı fiyatı marka ve model ve kullanılacak sistemlere göre değişkenlik göstermektedir.Electrozirve olarak yılların tecrübe ve birikimi ile en kaliteli ürün seçeneklerimizi, son sistem cihazlarımızı beğeninize sunuyor, uygun fiyat avantajları ile sizlerle buluşturuyoruz.