FacebookInstagramLinkedinYoutube
contactBize Ulaşın
Enerji Depolama Çözümleri

Enerji Depolama Çözümleri

Enerji, hem üretim hem de günlük yaşam dinamikleri içerisinde varlığına her daim ihtiyaç duyulan kaynaklardandır. Bu sebeple her daim kullanılabilirliğini artırmak adına çeşitli yöntemler ile enerji depolama çözümleri geliştirilmiştir. Zaman ve mekan fark etmeksizin dilenen zamanda ihtiyaç duyulan enerjiyi kullanmaya imkan tanıyan enerji depolama ile kesintisiz elektrik enerji kullanabilme imkanı sağlanmaktadır. Enerji depolama çözümleri 3 farklı kategoride; mekanik, hidroelektrik pompalama ve elektrokimyasal (piller vasıtası) ile yapılmaktadır. İmalatını sağladığımız güneş panellerine entegre edilebilen solar bataryalarda yine bu seçenekler arasında gösterilmektedir. Kamp alanları, tarım sektörü, yat ve gemiler ile kesintisiz enerjinin ulaşması zor olan askeri alanlarda bu bataryalardan yardım alınmaktadır. Tükenen enerji yeniden güneş ışınlarından gelecek enerji tekrar dolum sağlarken, kesintisiz 8 kullanabilme avantajı da sunmaktadır. Enerji şebekelerinin verimliliğinin artırılması, düşük maliyet ile yüksek performasnta elektrik enerjisi kullanımı avantajı ve tehlikeli sera gazı salınımını en aza indirgemek adına güneş panellerinin ve dolayısı ile depolama çözümlerinin kullanımının artırılması önemlidir.

Güneşten gelen ışınları bünyesinde elektrik akımına çevirerek, enerji ihtiyacını karşılamaya yardımcı olan güneş panelleri aynı zamanda güneş enerjisi depolama avantajları ile de ihtiyaç durumunda yeterli ve kesintisiz elektrik kullanımı sağlamaktadır. Akşam vakitlerinde yada havanın kapalı olduğu durumlarda yeteri kadar güneş ışınlarını çekemeyen paneller, daha önceden bünyesine depoladıkları enerji bu gibi durumlarda tekrar şebekeye göndererek enerji ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Bu sistemler pek çok açıdan avantaj sağlamaktadır. Konut yada imalathanelerde yaşanacak elektrik kesintisi durumunda enerji sağlaması, hibrit araçların şarjı için gerekli gücü bataryaya yollaması gibi farklı amaçlar için gerekli enerji ihtiyacını karşılama gibi özelliklere sahiptir. Aynı zamanda yeni nesil lityum demir fosfat akülerinde bu enerjiyi depolayarak uzun süre yüksek performansta araç ve motorlu mekanizmaların elektrik gereksinimlerinin karşılanmasına katkı sağlamaktadır.

Çevre ile dost, dönüştürülebilir enerji yapısı ile geleceğin en doğal enerji üretim sistemlerinden olan solar paneller, sadece güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirme ile kalmıyor, elde ettiği bu enerjiyi depolama vazifesi de üstleniyor. Fotovoltaik yani güneş pili olarak da nitelendirilen bu güneş panelleri, elde edilen elektriği depolamak için seçilebilecek en doğru yöntemlerdendir. Sağladığı yüksek performanslı elektrik enerjisini aynı zamanda akü donanımlarına da entegre edebilme kabiliyetine sahip bu sistemler, yeni nesil Lifepo4 akülerin enerji dopolama çözümleri arasında gösterilmektedir. Lityum demir fosfat (Lifepo4) bataryalar, muadillerine kıyasla 10 kat daha yüksek performansa sahip olma ve uzun ömürlü yapısı ile son dönemlerin en çok tercih edilen solar enerji depolama kaynakları arasında yer almaktadır. Kurşun aküler ile kıyaslandığında hem daha hafif hem de daha uzun süre yüksek performans gösterme özelliğine sahip bu cihazlar, pek çok farklı sistemlerin enerji ihtiyacını karşılayacak özelliklere sahiptir.

Solar sistemlerin en hassas donanımlarından olan bataryalar, uzun ömürlü yapıları ve alternatif kullanım alanları ile denizcilik ve tarım sektörünün vazgeçilmez gereksinimlerindendir. Kurşun karbon, lityum ve jel akü olarak değişen solar sistem bataryalarının fiyatları da performanslarına göre değişkenlik göstermektedir. Akünün markası, boyutu, tipi, kullanım amacı ve satış bölgesi fiyatların belirlenmesinde etkili rol oynamaktadır. Bu sebeple ihtiyacınıza hitap edecek akü modellerini Electrozirve olarak sizlerin beğenisine sunuyor, uygun güneş enerjisi depolama akü fiyatları ile sektörün ve pazarın tercih edilen firmaları arasında yer alıyoruz.