FacebookInstagramLinkedinYoutube
contactBize Ulaşın
Bıçak Sigorta Kutuları

Bıçak Sigorta Kutuları

Bıçak sigorta, yüksek enerji akımlarına karşı koruma sağlayan bir tür sigorta çeşididir. Bıçaklı sigorta mukavemetli plastik yada porselenden üretilen gövdesi içine tasarlanmış iki bıçak dan meydana meydana gelmektedir ve akımlar bu bıçaklar üzerinden geçmektedir. 

Bıçak sigorta kutusu içerisinde kullanılan, halk dilinde şalter kutusu olarak bilinen bu aparatlar bıçaklı sigorta için özel olarak tasarlanmıştır.  

Eriyen telli sigortalar grubundan olan bu donanımlar, kısa devreye karşı içindeki telin ısı etkisi ile eriyip devreyi kesmesi ve koruma sağlaması ile çalışır. Çalışma prensipleri iki bıçak arasına yerleştirilen bıçakların üzerinden geçen akımlar, ısı etkisi ile teli eritir. Eriyen tel ile kontaklar açılır ve devre kesilir. Bıçaklı sigortaların tamiri olmamaktadır. Eğer sigorta atmışsa, yeni bir sigorta ile değiştirilmelidir.  

Eriyen sigorta grubundan olan bu sistemler, elektrik şebekesinden gelen aşırı akımlara karşı koruma sağlar, kısa devreyi engeller, tek kullanımlıktır. Aşırı akım, elektrikli cihazların yanmasına, kabloların erimesine ve hatta yangına neden olabilir. Bu sebeple bıçak sigortanın özellikle büyük üretim tesislerinde kullanılması önemlidir. Rutin olarak kontrolü ve gerektiğinde değişimi yapılması gereken bu donanımların değiştirilmesi gerektiği durumlarda, sigortanın amper değerine uygun bir sigorta takılmalıdır. 

Yüksek voltajlı akımlara karşı koruma sağlayan bu donanımlar, endüstriyel ve sanayi tesislerde, elektrik dağıtım merkezlerinde, hastane ve yaşam alanlarında, otomasyon sistemleri ile telekomünikasyon sektöründe kısacası elektriğin ulaştığı her alanda kullanılmaktadır.

Bıçak sigorta yuvası, bıçak sigortaların takıldığı bıçaklı sigorta kutusu içerisinde yer almaktadır. Sigortaları su ve nemden korumak için yardım alınan bu aparatlar, su ile teması olası sigortalarda kullanılmaktadır. Plastik yada metalden üretilmekte olup, sigortaları kavramak ve tutmak için kullanılmaktadır. Genellikle elektrik dağıtım panoları, endüstriyel tesisler, telekomünikasyon sistemleri gibi enerji akışının yoğun olduğu kanallarda kullanılmaktadır. 20 ampere kadar sigorta bağlama performansına sahip olan bu yuvalar, yüksek akıma karşı mukavemet gösterme özelliğine sahiptir.

Bıçaklı sigorta fiyatları sigortanın amper değeri, sigorta türü, sigorta markası gibi etkenlere bağlı olarak değişmektedir. Amper değeri artan sigortanın fiyatı da artmaktadır. Aynı zamanda eriyen telli sigortalar ve otomatik sigortalar olmak üzere iki ana gruba ayrılan bıçaklı sigortalarda yine fiyatların değişmesinde etkilidir. Eriyen telli sigortalar daha ucuzdur, otomatik sigortalar ise daha pahalıdır. 

Maliyetin makul yada düşük olması amaçlanıyorsa sigorta seçiminde, bağlı olduğu cihazın ihtiyacına uygun olması, sigortanın bağlı olduğu cihazın özelliklerine uyum sağlaması, markasının güvenilir ve garanti kapsamında olmasına dikkat edilmelidir. .