FacebookInstagramLinkedinYoutube
contactBize Ulaşın
LiFePO4 Akü

LiFePO4 Akü

Lityum, demir, fosfat anlamına gelen, LiFePO4, enerji depolamak için kullanılan, en güvenli lityum-iyon akü olarak kabul edilmektedir. Kurşun akülere kıyasla daha portatif ve verimli olan bu aküler, seyyar enerji sistemlerinin gücünü depolama yada taşınır elektronik aletlerin enerji ihtiyacını karşılamak amaçlı kullanılmaktadır. Muadillerine kıyasla daha uzun ömürlü ve yüksek verim performansına sahip Lityum akü, aşırı ısınma sonucu ortaya çıkacak sorunlara karşı dirençli olması açısından da güvenlidir. Bu sebeple yat, karavan, lojistik araç ve düşük enerji gereksinimi duyan cihazların enerji ihtiyaçlarını karşılamak için en çok tercih edilen piller arasında yer almaktadır. Lityum Demir Fosfat Akü, düşük maliyetine karşılık sağladığı yüksek verim ve uzun ömürlü kullanım avantajlarıyla daha fazla şarj ve deşarj olanakları sağlamaktadır. Bu özelliği onu daha fazla kullanım alanlarına yayılmasına ve geleceğin en çok tercih edilen pilleri arasında bulunmasına imkan tanımaktadır. Electrozirve olarak ihtiyaçlarınıza sunduğumuz farklı farklı boy ve kapasitedeki Lifepo4 akü çeşitlerimiz ile düşük maliyete, kesintisiz ve yüksek verimli enerji depolama çözümlerini hizmetinize sunuyoruz. 

En güvenli ve hafif enerji depolama çözümlerinden olan Lifepo4 Akü çeşitleri, taşınabilir cihazların elektrik ihtiyaçlarını karşılamak amaçlı kullanılan akü donanımlarından biridir. Lityum aküler, doğru şarj edildiği ve sistemli kullanıldığı durumlarda 10 yıla kadar yüksek verimlilikte, güvenle enerji ihtiyacını karşıma potansiyeline sahiptir. 

Lityum iyon akü kullanılmaya başlanırken ilk şarj çok önemlidir. Akünün stabil olarak tamamen dolumu yapılana kadar müdahale edilmemesi önemlidir. Genellikle dolu olarak satışa sunulan akülerin boşaldıktan sonra ilk şarj evrelerinde bu noktaya dikkat edilmelidir. 

Şarj edilme aşamasında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da doğru ve cihaza uygun şarj şarj cihazı kullanmaktır. Bu aküler için özel olarak tasarlanan şarj cihazlarını seçmek hem güvenlik hem de pillerin sağlığını korumak açısından önemlidir. 

Akünün şarjı tamamen bitmeden yeniden şarj etmek, aşırı sıcak ortamlardan korumak, şarj dolumundan sonra şarjda bırakmamak ve periyodik bakımlarını yaptırmak cihaz kullanımının sağlıklı ve uzun ömürlü olmasına katkı sağlayacaktır. 

Lifepo4 Akü özellikleri, kurşun aküler kıyasla daha ekonomik olup, uzun ömürlü ve şarj-deşarj döngülerinde azaltılmış çözümlere direnç gösterebilirler. 

Güvenilir piller grubundan olan Lityum akü, aşırı ısınma ve patlama riskinin en düşük olduğu seçenektir. 

Hafif ve kompakt yapısı ile seyyar alanların enerji ihtiyacını karşılamada en uygun çözümdür. 

Yüksek akım miktarını destekleyen performansları ile yüksek deşarj sistemine sahip araçlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. 

Eşitleyici gerektirmeksizin kullanılabilirler. 

Lityum Demir Fosfat Akü seri olarak şarj edilmesi söz konusu ise dengeli bir şarj işlemi için her pili ayrı olarak şarj edebilen sistemler kullanılabilmektedir. 

Lityum akü fiyatları, performansı ve kapasitesine göre değişkenlik göstermektedir. 

Yatay ve dikey konumda kullanabilme, sarsıntıya karşı dayanıklı ve yüksek akım çekebilme avantajları bulunmaktadır. 

Hafif, kompakt ve taşınabilir yapıları itibariyle  Lifepo4 akü seyyar araçlarda ve elektrik şebekesinin olmadığı alanlarda kullanılmaktadır. Karavanlar, yat ve tekne, taşınabilir elektronik cihazların enerji ihtiyacının karşılanmasında kullanılmaktadır. 

Taşınabilir ve hafif yapıları ile karavanların enerji ihtiyacını karşılamada en iyi performansı sergileyen solar lityum aküler, karavanlarda büyüklüğe göre 100 amper x 2 adet kullanım ile sorunsuz ve verimli enerji akışı sağlamaktadır. Lityum akü+ güneş paneli+regülatör+ invertör+şarj cihazı birlikteliğinde kullanılmaktadır. Güneş paneli ile entegre edilebilen aküler düşük akımlarda şarj edilme problemleri yaşamaktadır. Lityum Demir Fosfat akü ise yüksek verimli kapasitesi ile her akımda şarj ve deşarj avantajı sağlamaktadır. Bu da beraberinde gün boyu kesintisiz ve aktif enerji kullanımı demektir. 

Lityum Akü, seyyar taşınabilmesi, hafif ve kompakt yapısı ile özellikle kampçıların, denizcilerin ve karavancıların en çok tercih ettiği güç kaynaklarından biridir. Kurulumu kolay, verimi yüksek, uzun ömürlü olması ve günlük enerji ihtiyacına cevap verecek kapasitede olması tercih sebeplerini artırmaktadır. Akünün gece uyuması ve güneşin doğması ile birlikte yeniden şarj olmaya başlaması da ayrı bir avantaj seçim sebebi olmaktadır. 

Lityum iyon akü alırken dikkat edilmesi gereken en önemli detay beklentinizi karşılayacak performansa sahip olan ürün grubunu seçmek olmalıdır. Taşınabilirliği, Voltajı ve verimliliği de sorgulanması gereken detaylar arasındadır. 

Garanti koşulları, akünün ömrü, kullanım koşulları gibi faktörlerin beklentinizi karşılayıp, karşılamadığı da araştırılmalıdır. 

LifePO4 Akü ömrü, pilin zorlanmadığı ve kullanım koşullarına uygun hareket edildiği durumlarda 10 yıllık ömrü bulunmaktadır. 

Jel akülere kıyasla daha hafif ve pratik kullanımı olan lityum aküler, şarj ve performans verimliliği bakımından jel akülere kıyasla daha avantajlıdır. Enerji depolama ve yoğunluğu açısından da lityum aküler jel akülere kıyasla verimlidir. Hızlı şarj özelliği, çevreci olması ve uzun ömürlü kullanım avantajları ile da yine lityum akü ile jel akü arasındaki farklardır. Güvenlik açısından da jel akü ile yarışan lityum aküler, patlama riskine karşı oldukça mukavemetlidir. 

Lityum akü fiyatları, pillerin volt gücüne göre değişkenlik göstermektedir. Aynı zamanda şarj ve deşarj sürelerindeki hız da fiyatların belirlenmesinde rol oynamaktadır. Akünün verimlilik ve performans gücü arttıkça fiyatlarda da artışlar gözlemlenmektedir. O sebeple ihtiyacınız olan enerji miktarına uygun akü çeşidini seçmek her zaman daha avantajlı olacaktır.