FacebookInstagramLinkedinYoutube
contactBize Ulaşın
Solar Kablolar

Solar Kablolar

Solar kablo, solar enerji sistemlerinde enerji akışını sağlamak için kullanılan özel bir tür elektrik kablosudur. Amacı, güneş panellerinden üretilen elektrik enerjisini güvenli bir şekilde taşıyarak, bu güçteki invertörler aracılığıyla mevcut AC elektriğini dönüştürmek ve son kullanım noktalarına iletmektir. Güneş ışınları vasıtası ile güneş panelleri tarafından da enerjiye çevrilen ve üretilen elektrik akımını iletmek ve ayırmak için güneş paneli kablosu kullanılır. Doğal yollar ile üretilen elektrik enerjisini elektronik cihazlarda kullanmak üzere pil yada akülere güvenli bir şekilde taşınması ve iletilmesinde önemli bir yeri vardır. Olumsuz hava koşullarına dayanıklı ve UV karşı dirençli olan bu kablolar, yüksek iletkenlik özelliği ile de avantajlıdır. Düşük sıcaklık katsayısı ve yangına karşı mukavemeti ile UV dayanım izolasyonu da bu sistemlerin en belirgin özellikleri arasında yer almaktadır

Solar kablo çeşitleri DC kablo, AC kablo, kontrol ve haberleşme kabloları olarak kullanım amacına göre çeşitlere ayrılmaktadır. Genellikle güneş panelleri ile yedek enerji kaynakları arasında enerji iletkenliği ve iletimini karşılamak amaçlı kullanılan bu devreler, UV ışınlarına ve zorlu hava koşullarına dayanıklı kablolardan üretilmektedir.

Güneş paneli kablosu kesiti hesaplama, ilk olarak kablonun kesiti milimetre kare üzerinden, kablonun kullanılacak uzunluğu, akım gücü, sistem voltajı ve yüzdelik enerji kaybı birimleri göz önünde bulundurularak hesaplanmaktadır. Birbirine paralel solar sistemlerde ise regülatöre çekilecek kablo mesafesi (m), panelden gelen akım şiddeti ve sistem voltajına göre belirlenmektedir. Güneş paneli kablo fiyatları da bu doğrultuda şekillenmektedir

Solar kablolar diğer kablolara nazaran daha izolasyonlu ve güvenlik derecesi artırılmış olarak üretilmektedir. UV ışınlarına karşı dirençli, çift izolasyonlu, diğer kablolara kıyasla daha kalın ve oksitlenmeye karşı dayanıklıdır. Bu özellikleri sayesinde hem güç panellerinin hem de kendi ömürlerini korumaya yardımcı olmaktadır. Normal kablolar belirli bir sıcaklığa karşı dayanıklılık gösterebilir ken, solar kablolar daha yüksek sıcaklık ve soğuklukta işlevselliğini korumaya devam edebilmektedir. Sıradan kablolar PVC ile kaplanıp izole edilirken, solar kablolar, Işınlama çapraz bağlı poliolefin ile izole edilmektedir. Ayrıca solar kabloların alev geciktirici ve çevre koruma özelliği bulunurken ortalama kullanım ömrü 25 yıla kadar çıkabilmektedir.

Solar kablo fiyatları kablo uzunluğu, kapasite, kalite ve markasına göre değişmektedir. Bununla birlikte, düşük Kapasiteli DC solar kabloları, yüksek kapasiteli DC solar kabloları, array kablo ve bağlantı kabloları, kaliteli ve sertifikalı kablolar, marka ve tedarikçi firma ile coğrafi konum solar kablo fiyatlarının değikenlik göstermesine neden olmaktadır. Maliyetlerini kesin olarak belirleyebilmek için kesintilerini bilmek gerekmektedir.

Electrozirve kalite ve güvencesinde hizmete sunduğumuz toptan solar kablo çeşitlerimiz ile her beklenti ve ihtiyaca cevap veriyoruz. Yüksek kalite standartlarında, UV ve zorlu hava şartlarına dirençli, ekonomik ve uzun ömürlüdür. Garantili hizmet avantajlarımız, kaliteli işçilik ve zengin ürün seçeneklerimiz ile solar sistemlerinizin güvenliği bize emanet.