FacebookInstagramLinkedinYoutube
contactBize Ulaşın
Güneş Panelleri

Güneş Panelleri

Güneş paneli, doğal güneş ışınlarını, bünyesinde elektrik enerjisine çevirerek yeni enerji kaynağı üreten sistemlerdir. En ekonomik ve zahmetsiz enerji üretim kaynaklarından olan bu paneller, solar paneli olarak da adlandırılmaktadır. Güneş ışınlarının yoğun olarak bulunduğu alanlara kurulumu yapılarak endüstriyel ve sanayi alanlarının yanı sıra karavan ve marin lerin de enerji ihtiyaçlarının karşılanması amaçlı kurulan ve kullanılan bu sistemler, çevreci ve ekonomik yapıları ile de tercih sebebidir.

Düşük sera gazı salımı yapması, tükenmez bir enerjiye sahip olması ve temiz bir güç kaynağı sağlaması açısından bu sistemler hem avantajlı hem çevreci hem de ekonomiktir. Bu sayede kısa sürede kendi maliyetini amorti edecek avantajları bünyesinde barındırmaktadır. Güneş panelinin bir başka artısı da elektrik bağlantısı olmayan mecralara doğal elektrik enerjisi kaynağı sağlamasıdır.

Teknoloji çağının zirve yaptığı şu dönemde dijital mecralara her daim ve her koşulda ulaşılabilir olmak için en önemli kaynak elektriktir. Bu sebeple güneş panelleri sayesinde en ücra lokasyonlarda bile elektrik enerji üretebilir, dünya ile her daim iletişim halinde olabilirsiniz. Bu sistemler yenilenebilir olması itibariyle de alan ve mekan fark etmeksizin her bölgede rahatlıkla kurulumu yapılıp, aktif olarak dilenen süre zarfında kullanılabilmektedir.

Güneş paneli modelleri yapısı itibari ile güneşten emdikleri ışınları fotovoltaik yöntemle yarı iletken hale dönüştürerek elektrik enerjisine çevirme şeklinde çalışmaktadır. Işık emilimi, foton emisyon, elektron serbest bırakma, elektrik akım oluşumu ve elektrik enerjisinin toplanıp kullanılması aşamalarından oluşan çalışma prensibine sahiptir. Güneşten gelen ışınları panel vasıtası ile bünyesinde toplayarak, elektrik enerjisine çeviren bu sistemlerin ürettiği enerji ile her türlü elektronik alet ve elektronik sistemleri çalıştırabilir, aynı zamanda üretim tesislerindeki enerji ihtiyaçlarını doğal yoldan karşılayabilirsiniz.

Güneş paneli alınırken dikkat edilmesi gereken bir kaç önemli nokta bulunmaktadır. Bunlardan ilki yüksek verimlilik potansiyeline sahip panellerin seçilmesidir. Yüksek verimliliğe sahip enerji paneli, daha güçlü ve fazla enerji üretimi yapacaktır.

Panellerin kurulacağı bölgelerin coğrafi koşulları da panel alırken dikkat edilmesi gereken noktalar arasında bulunmaktadır. Monokristalin, polikristalin ve ince film panel çeşitlerinin seçimi bu doğrultuda yapılmalıdır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da kaliteli bir marka ve teknik destek sağlayan güneş paneli üreticisi ile çalışmaktır.. Bir sorun yaşanması durumunda teknik destek sağlayabilecek firmalar ile çalışmak her zaman daha avantajlı olacaktır. Yıllardır bu sektörde var olmanın edindirdiği tecrübe ve alt yapı ile kaliteli hizmet, sorunsuz işçilik ve en doğru ürün satışı ile müşterilerimizin yanındayız.

Doğal elektrik enerjisi üretmenin en kolay ve ekonomik yolu olan güneş paneli, teknolojinin her geçen gün gelişmesi ile birlikte daha verimli ve portatif güneş paneli modellerini ortaya çıkarmıştır. En yaygın olarak kullanılan güneş paneli modelleri; Monokristalin Panel, Half- Cut, Polikristalin Paneldir. Bunun yanı sıra ince film paneller, full black, esnek, çoklu tabaka paneller, çatı entegrasyonlu paneller, taşınabilir panel ve güneş izleme sistemleri de bulunmaktadır. Verimlilik açısından yüksek performans gösteren monokristalin modeli en çok tercih edilenler arasında yer alırken, polikristalin ve ince film panellerde yine fonksiyonellik açısından güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirebilen modeller arasında ilk sıralarda gelmektedir

Güneş paneli seçimleri tamamen ihtiyaca ve kullanım amacına göre değişkenlik göstermektedir. Bunun yanı sıra sahip olunan bütçe de göz önünde bulundurularak en doğru güneş panelini seçimi için ihtiyacınız olan bilgileri sizler için derledik.

İlk olarak yapmanız gereken seçeceğiniz panelin verimliliğini araştırmak olmalıdır. Yüksek verimlilik özelliğine sahip paneller daha çok enerji üretebilme potansiyeline sahip olmaktadır. Eğer kullanacağınız alanda yüksek enerji potansiyeline ihtiyaç varsa yüksek verimli panel, dönemlik kullanacağınız yada az enerji ihtiyacını karşılamak amaçlı seçeceğiniz paneller için daha düşük bütçeli ve orta düzeyde verimliliğe sahip panelleri tercih edebilirsiniz.

Paneli kullanma yoğunluğu, günlük beklenen enerji karşılama miktarına göre belirleyeceğiniz panel seçimi ile bütçenize ve ihtiyacınıza hitap eden güneş panelini seçebilir, güneş paneli üreticisi ile irtibata geçebilirsiniz.

Panelin toplam maliyet hesaplamasını yapmak için güneş paneli fiyatları 2023 hakkında geniş kapsamlı bir araştırma yaparak, teknik ve mekanik olarak her türlü desteği sağlayabilecek bir firma ile çalışarak sorunsuz hizmet alabilirsiniz.

Güneş paneli fiyatları belirlenirken, bazı kriterler göz önünde bulundurulmaktadır. Panelin türü, ki bu verimlilik performansına göre değişkenlik göstermektedir. Watt kapasitesi yani sağladığı maksimum enerji miktarı, üretici firma ve marka bilinirliği, güneş paneli kullanım oranına bağlı konum, kurulum, montaj, işçilik ve panel adeti güneş paneli fiyatları 2023 belirlenmesinde etkili rol oynayan başlıklar arasında yer almaktadır. Fiyat teklifleri için birkaç firma ile iletişime geçmek hem bütçe hem de kullanım amacı açısından en doğru ürüne sahip olmak için doğru olacaktır.

Sadece bireysel ihtiyaçlar için değil üretim tesislerinin de yardım aldığı güneş panellerinde bu gibi durumlarda birden fazla sisteme sahip olmak gerekebilmektedir. Toptan güneş paneli alımlarında dikkat edilmesi gereken nokta kullanım amacına uygun panel seçimi yapmak olmalıdır. Yüksek enerji verimliliği gerektiren bir tesis için mono-kristalin seçimi uygun olacaktır. Marka bilinirliği, hizmet kapasitesi ve işçilik kriterlerine göre değişkenlik gösteren toptan güneş paneli fiyatları, ancak ihtiyacınız olan modelin seçimi, kurulum maliyeti ve teknik desteğin birlikteliğinde hesaplanacağı bir firma üretici firma ile görüştükten sonra net olarak ortaya çıkmaktadır.Toptan alımlarda daha yüklü yatırım gerektirdiği için bütçe planlamasını doğru yapmak gerekmektedir. Genel olarak toptan güneş paneli fiyatları watt başına 0.40-0.80 arasında değişkenlik göstermektedir.